Bel ve Sırt Ağrıları

Herkes hayatının belli döneminde sırt ağrısı ile karşılaşmıştır. Bu ağrılar, omurganızın karmaşık yapılı olması ve pek çok işleve sahip olmasından kaynaklanır.

 

Omurilik çok farklı yüklemelere maruz kalır. Omurganız başınızı, omuzlarınızı ve vücudunuzun üst kısmını dik tutar. Düz bir şekilde ayakta durmanızı destekler ayrıca size eğilme ve dönme esnekliği verir.

 

Omurganızın nasıl çalıştığını anlamanız, neden sırt ağrısı çektiğinizi anlamanıza yardımcı olur.

 

Omurilik Hangi Parçalardan Oluşur?

Omuriliğiniz her biri diğerinin üst kısmıyla bağlantılı omur adı verilen kemiklerden oluşur. Bu kemikler omurilik kordonunu korumak üzere bir kanal oluşturacak şekilde birleşirler.

 

Omurilik, omurilik kanalı boyunca elektrik kabloları gibi devam eder ve beyninizle kaslarınız arasında iletişim sağlar. Sinirler omurilik kordonundan omurlardaki açıklıklara doğru genişler. Bu arada kanalı oluşturan bu omurların bir arada durmasını sağlayan kaslar ve bağlar vardır, bu yapının bütününe omurga denir. Omurganız düzgün duruş sağlamak için sabit olduğu kadar ön-arka ve yanlara hareketlidir.   Omurlarınız arasındaki küçük eklemler omurganın hareket etmesine yardımcı olur.

 

Sırt Ağrısının En Sık Karşılaşılan Nedenleri Nelerdir?

 

Sırt ağrısı en sık olarak bir yaralanma sonucunda oluşur. Bunun yanında sadece  yaşlanma ve obezitenin  neden olduğu  sırt problemleri de olabilir.

 

Sırt ağrısının en önemli nedeni omurganızı destekleyen kaslardaki veya bağlardaki yaralanmalardır. Kaslar veya bağ lifleri aşırı gerilmiş veya yırtılmış olabilir. Bunlar, genellikle ağır eşyalar dengesiz olarak kaldırıldığına, düzgün bir vücut duruşuna sahip olunmadığında veya aşırı kilolu olunduğu durumlarda meydana gelir.

 

Dejeneretif Omur Kayması

Aşınma, yırtılma veya küçük kırıklar eklemlerin normalden fazla hareketine neden olur; omuriliğin doğru pozisyonda durması zorlaşır. Kaymanın derecesine göre hafif ağrıdan bacaklarda kuvvet kaybı ve uyuşukluğa kadar giden bulgularla karşılaşılabilir.

 

 

 

Omurilik Kanalı Daralması

Omuriliğin içinde bulunduğu kanalın kireçlenme vb nedenlerle daralması halinde omurilik sıkışır. Bu da sinir zedelenmesine neden olabilir. 

 

Disk Dejenerasyonu

Yaşlandıkça omurlar arası diskler aşınmaya ve büzülmeye başlar. Bazı durumlarda tamamen bozulabilir ve omurilikteki ön eklemlerin birbirlerine sürtünmesine neden olur. Ayrıca disk normal yerinden kayıp kanal içine girebilir.  Sonuç olarak kanalda daralmaya sebep olan birçok neden vardır kanal daralması daha ileri sırt sorunlarına neden olabilir.

Kayseri Ortopedi Doktoru

Kayseri de ortopedi doktorları arasında,Prof.Dr. Fatih Karaaslan Ortopedi ve Travmatoloji doktoru sporcu yaralanmaları, ön çapraz bağ kopması, menisküs yırtılması ve tedavisi, diz ağrıları, aşil tendonu kopması ve omuz ağrıları ve tüm ortopedik hastalıklarda muayene ve tedavi yapmaktadır. Dünyam Hastanesinde Ortopedi Doktoru olarak görev yapmaktadır

Diz (Parsiyel Diz Protezi) - Total Diz Protezi - Diz Protezi Revizyonu - Menisküs - Ön Çapraz Bağ (Artroskopi) - Kalça (Parsiyel Kalça Protezi) - Total Kalça Protezi (Kalça Revizyonu) - Ayak-Ayak Bileği - Protez Cerrahisi - Omuz ve Dirsek (Omuz Protezi, Omuz Ve Dirsek Kırıkları) - El ve El Bileği - Travmatoloji (Kırık Cerrahisi)

Kayseri Ortopedi Doktorları

Kayseri de ortopedi doktorları arasında,Prof.Dr. Fatih Karaaslan Ortopedi ve Travmatoloji doktoru sporcu yaralanmaları, ön çapraz bağ kopması, menisküs yırtılması ve tedavisi, diz ağrıları, aşil tendonu kopması ve omuz ağrıları ve tüm ortopedik hastalıklarda muayene ve tedavi yapmaktadır. Dünyam Kayseri Hastanesinde Ortopedi Doktoru olarak görev yapmaktadır

Kayseri'de Ortopedi ve Travmatoloji Merkezi'miz, ortopedi ve travmatoloji alanlarında modern teşhis ve tedavi yöntemlerini başarıyla uygulamaktadır.

Kayseri En iyi Ortopedi Doktorları

Kayseri de ortopedi doktorları arasında,Prof.Dr. Fatih Karaaslan Ortopedi ve Travmatoloji doktoru, sporcu yaralanmaları, ön çapraz bağ kopması, menisküs yırtılması ve tedavisi, diz ağrıları, aşil tendonu kopması ve omuz ağrıları ve tüm ortopedik hastalıklarda muayene ve tedavi yapmaktadır. Dünyam Kayseri Hastanesinde Ortopedi Doktoru olarak görev yapmaktadır