Rotator cuff yırtığı ve geçmeyen omuz ağrısı

Rotator cuff yırtığı : Gece uykudan uyandıran, yüksek bir noktaya uzanmayı engelleyen ve kolu kaldıramaz hale getiren dayanılmaz omuz ağrıları, omuzda lif yırtığı belirtisi olabilir.Rotator cuff sendromu düşme, çarpma ya da travma olmaksızın görülebilmekte ve  bu sorun omuzu üstten saran akromion kemiğinin dejeneratif değişikliklere bağlı olarak büyüme göstermesi ve büyüdükçe sürtünme sonucu yırtılması nedeniyle oluşuyor.

         Ev kadınlarında rotator cuff sendromu görülebilmektedir.

Kolları yana doğru kaldıran, dışa ve içe döndüren kasların tamamı rotator kılıf  veya döndürücü manşet olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgedeki rotator cuff kasları, özellikle 40 yaş sonrası dejeneratif değişikliklere bağlı olarak yırtılabilir.

Herhangi bir fiziksel travmaya bağlı olmaksızın ortaya çıkabilen omuzdaki lif yırtığı, baş üstü temizlik yapan ev kadınlarında ve işleri gereği üst raf ya da dolaplara sürekli uzanmak zorunda kalan, tezgahtar ve arşiv görevlisi gibi meslek gruplarında görülmektedir.

        Rotator cuff yırtığı belirtisi olarak Gece ağrıları önemsenmelidir.

Rotator cuff yırtığı belirtileri, omuzda güçsüzlük hissiyle başlar ve o bölgedeki aşınma arttıkça hastanın şiddetli ağrı yaşamasına neden olur. Lifin tamamen yırtılması durumunda ise kişi kolunu kaldıramaz ve günlük işlerini yapamaz hale gelir. Hareket etmeden ortaya çıkan omuzdaki ağrı nedeniyle bir uzmana başvuran hastaların bir bölümünde dokuların ödemine bağlı olarak ağrı seviyesi de yükselmektedir.

Ödem safhası ön planda olan hastalarda gece başlayan ağrılar da ortaya çıkar. Baş üstü aktiviteler nedeniyle meydana gelen ağrıların yanı sıra, gece ağrıları olan hastalarda da rotatorcuff yırtığının olabileceğini düşünülmelidir.

Rotator cuff yırtığı Boyun kaynaklı sorunlar ile karıştırılmamalı

Omuz ağrıları yalnızca ‘rotator cuff’ değil, boyun kaynaklı olarak da görülebilir. Boyunda kireçlenme, fıtık, düzleşme ya da farklı başka sorunlar nedeniyle omuz ağrıları oluşabilir. Bu nedenle omuz ağrısı sorunu yaşayan bir hastanın durumunun, MR ile detaylı bir şekilde değerlendirilmesi ve nedeninin belirlenmesi çok önemlidir.

Hasta boyun kaynaklı nedenler ile ameliyat edildiği halde, atlanmış olan ilk evre bir yırtık nedeniyle ağrı sorunu yaşamaya devam edecektir. Ya da yırtık düşünülerek ameliyata alınan hasta, aslında boyundan kaynaklanan sorunları nedeniyle yine ağrı problemi ile karşı karşıya kalacaktır.

ROTATOR CUFF YIRTIĞI TEDAVİSİ NASIL OLUR

Hastaya özel tedavi belirleniyor

   Rotator cuff yırtığı tedavisi :

Genellikle cerrahidir ancak bu tedavi her hasta için geçerli değildir. Rotator cuff tedavisi  hasta için 3 senaryodan oluşur. Hastanın belirgin bir yırtığı varsa, apolet kemiğinde sıkışma söz konusuyla ve yırtığın büyümemesi için cerrahi gereklidir.

ROTATOR CUFF YIRTIĞI

Bazı hastalarda sıkışma olduğu halde henüz yırtık oluşmamışsa da ödemi toparlayıcı ve yırtık oluşumunu engelleyici medikal tedaviler kullanılabilir. Yırtığın ve sıkışmanın belirgin olmadığı durumlarda ise hastaya bir şans verilmekle birlikte yırtığın büyüdüğü tespit edilirse Rotator cuff  ameliyatı gerekir.

Rotator cuff ameliyatı sonrasında hasta genellikle ameliyat sonrasında evine gidebilmektedir.Rotator cuff yırtıklarında ameliyatsız tedavi de genellikle hastanın fiziksel güç kolay kolayyerine gelmez.

Rotator cuff için Kesin tedavi cerrahi müdahale

Omuzda geçmeyen ağrı ile kendini gösteren omuz lif yırtığı için kesin tedavi cerrahi müdahaledir. Rotator cuff yırtıkları açık ya da kapalı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Bazı yırtık tipleri kapalı cerrahi için uygun olmadığından açık cerrahi gerektirir.

Açık ameliyatlarda da minimal invaziv yöntemiyle yaklaşık 3-3.5 santimetrelik kesilerle operasyon yapılmaktadır. Kapalı cerrahilerin hasta için sağladığı en önemli ayrıcalık ise iyileşme ve günlük yaşama geri dönüşün çok daha hızlı olmasıdır. Genel olarak omuz lif yırtıklarında ve omuz lif kopması durumunda hem açık hem de kapalı ameliyat sonrasında hastanın kolu 6 hafta alçıda kalmaktadır.

Rotator cuff ameliyatı sonrası bir fizyoterapist eşliğinde günlük egzersiz programları sayesinde kol kuvvetlenecek ve esnekliğe yeniden kavuşacaktır.

Rotator cuff yırtığı egzersizleri :

pasif veya aktif olarak adlandırılabilir.Pasif hareketler 1 aylık dönemde uygulanır ve daha sonrasında aktif egzersizlere başlanılabilir.

Kayseri Ortopedi Doktoru

Kayseri de ortopedi doktorları arasında,Prof.Dr. Fatih Karaaslan Ortopedi ve Travmatoloji doktoru sporcu yaralanmaları, ön çapraz bağ kopması, menisküs yırtılması ve tedavisi, diz ağrıları, aşil tendonu kopması ve omuz ağrıları ve tüm ortopedik hastalıklarda muayene ve tedavi yapmaktadır. Dünyam Hastanesinde Ortopedi Doktoru olarak görev yapmaktadır

Diz (Parsiyel Diz Protezi) - Total Diz Protezi - Diz Protezi Revizyonu - Menisküs - Ön Çapraz Bağ (Artroskopi) - Kalça (Parsiyel Kalça Protezi) - Total Kalça Protezi (Kalça Revizyonu) - Ayak-Ayak Bileği - Protez Cerrahisi - Omuz ve Dirsek (Omuz Protezi, Omuz Ve Dirsek Kırıkları) - El ve El Bileği - Travmatoloji (Kırık Cerrahisi)

Kayseri Ortopedi Doktorları

Kayseri de ortopedi doktorları arasında,Prof.Dr. Fatih Karaaslan Ortopedi ve Travmatoloji doktoru sporcu yaralanmaları, ön çapraz bağ kopması, menisküs yırtılması ve tedavisi, diz ağrıları, aşil tendonu kopması ve omuz ağrıları ve tüm ortopedik hastalıklarda muayene ve tedavi yapmaktadır. Dünyam Kayseri Hastanesinde Ortopedi Doktoru olarak görev yapmaktadır

Kayseri'de Ortopedi ve Travmatoloji Merkezi'miz, ortopedi ve travmatoloji alanlarında modern teşhis ve tedavi yöntemlerini başarıyla uygulamaktadır.

Kayseri En iyi Ortopedi Doktorları

Kayseri de ortopedi doktorları arasında,Prof.Dr. Fatih Karaaslan Ortopedi ve Travmatoloji doktoru, sporcu yaralanmaları, ön çapraz bağ kopması, menisküs yırtılması ve tedavisi, diz ağrıları, aşil tendonu kopması ve omuz ağrıları ve tüm ortopedik hastalıklarda muayene ve tedavi yapmaktadır. Dünyam Kayseri Hastanesinde Ortopedi Doktoru olarak görev yapmaktadır