Kayseri Ortopedi Doktoru - Prof.Dr. Fatih KARAASLAN

Torus kırığı nedir ?

  • Ana Sayfa
  • Uzmanlık Alanlarımız
  • Torus kırığı nedir ?
Torus kırığı nedir ?

Torus kırığı nedir ?

Torus kırığı nasıl tedavi edilir ?   Torus kırığı iyileşme süresi gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Torus kırığı nedir ; kemiğin esnek ve yumuşak olması nedeniyle özellikle çocuklarda görülür. Kemiğin kendi içine katlanması ile oluşur.

Torus kırığı  genellikle el ve ayak bileklerinde görülür. Ön kol alt uç da bir korteksin kırılarak iç içe geçtiği, ancak diğer korteksin sağlam kaldığı kırıklara torus kırığı denir.

Torus kırıkları stabil kırıklardır. 5-10 yaş arası çocuklarda bu kırık sıklıkla görülebilir.

Torus kırığı belirtileri : Küçük çocuklarda kırık bölgesinde ağrı ,şişlik ve hassasiyet vardır. Kırık da deformite ve krepitasyon yoktur. Torus kırığını röntgende diğer kırıklardan ayırmak oldukça zordur. Torus kırığı ve diğer kırıkları ayırmak gerçekten uzman işidir ,yanlış teşhis konulmamalıdır.

Büyüme plağı kırıkları nasıl olur ?

“Kemik bükülmesi genellikle kol kemiklerinde görülüyor. Düz olması gereken kemik, travma sonucu bükülüyor. Bu tip sorunu ancak ortopedi uzmanları ayırt edebiliyor.

Torus kırığı ise ;

kemiğin esnek ve yumuşak olması nedeniyle, ekseni boyunca gelen yükler sonucunda akordeon gibi kendi içine katlanması ile oluşuyor.

TORUS KIRIĞI NASIL OLUR

Çoğunlukla, el ve ayak bileklerinde görülüyor. Yeşil ağaç kırığı ismi de, çocukların kemiklerinin taze fidan dalları kadar esnek olmasından ileri geliyor. Bu kırık tipinde kemiğin bir tarafı kırılırken karşı tarafı sağlam kalarak sadece bükülüyor.

Tedavi sırasında sağlam kalan taraf da kırılarak kemiğin şeklinin düzeltilmesi gerekiyor. Aksi takdirde eğilme oluşabiliyor. Tam kırık yüksek enerjili travmalar ile ortaya çıkıyor. Kemik tam olarak ayrışıyor. Daha çok bükülme veya rotasyon tipi travmalar sonucu görülüyor.

Büyüme plağı kırıklarında ise uzun kemiklerin ekleme yakın uçlarında kemiğin büyümesini sağlayan kıkırdak yapılar olan büyüme plakları, yerine ve cinsiyete göre değişiklikler göstermekle birlikte 16-21 yaşlarına kadar aktif oluyor. Eklemlere yakın olması nedeniyle travmaya uğrama olasılığı yüksek olan büyüme plaklarının kemikten daha yumuşak bir yapısı var. Bu nedenle ayrışma, zedelenme veya kırık oluşması kemikten daha kolay oluyor.

Tüm çocukluk çağı kırıklarının yaklaşık yüzde 20’sinin bu bölgede görülüyor. Büyüme plağı kırıklarının, öncelikle kırık öncesi duruma getirilmesi ve bu durumda sabitlenmesi şarttır. Bunun için gerekirse, cerrahi tedavi uygulanır ve alçı ile tespit yapılabilir.

Ancak tüm çabalara rağmen büyüme plağı bazen geri dönüşümsüz hasar görebilir. Bu durumda o kol veya bacakta kısalık veya eğrilik oluşabilir. Büyüme plağı kırığı olan çocukların iyileşse dahi büyüme çağı tamamlanıncaya kadar belli aralıklarla röntgenle kontrol edilmesi gerekiyor.”